Svatomartinské víno se letos bude prodávat výjimečně dříve

Vinaři budou letos prodávat svatomartinské víno výjimečně již od pátku 8. listopadu, tedy tři dny před svátkem svatého Martina. Novinářům to řekl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Podle něj Vinařský fond vyhověl přání vinařů a obchodníků s ohledem na svatomartinské hody, které budou o víkendu 9. a 10. listopadu. Odhadem se vyrobilo 2,1 až 2,2 milionu lahví svatomartinského vína.

Vinařský fond se jako majitel značky rozhodl dřívější prodej svatomartinských vín umožnit a zohlednil jej v licenčních podmínkách, které vinaře zavazují k dodržování pravidel prodeje, například musí být víno označené etiketou s logem svatomartinského vína.
Lidé tak budou moct koupit víno od pátku 8. listopadu. „Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále 11. listopadu na desítkách míst celé republiky. Zahájení prodeje už od pátku je tak pouze možností pro obchodníky, z hlediska spotřebitelů a principů obnovené tradice se ale nic nemění,“ uvedl Machovec. Svatomartinský košt se každoročně koná v Brně na svatého Martina na náměstí Svobody. Začne v 10:30, asi 100 vín nabídne 100 vinařů.
Další letošní změnou je zvýšení důrazu na kvalitu vín. Při bodování musí víno získat 80 bodů z celkových 100 bodů namísto dosavadních 78, aby získalo značku. Podle hlavního sommeliéra Národního vinařského centra Marka Babisze se hodnotí čistota vína, barva, vůně, chuť a celkový dojem. Hodnocení se uskuteční v Centru Excelence ve Valticích 22. a 30. října. Babisz uvedl, že 22. října se bude ucházet o značku Svatomartinské asi 350 vín, což je 70 až 80 procent celkového objemu, protože se v první fázi snaží velké firmy, které dodávají víno do řetězců. Druhé kolo je 30. října a je poslední možností.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *