Národní park Šumava má nový plán péče

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) schválil klíčový plán péče pro Národní park Šumava a vzápětí odvolal jeho ředitele Jiřího Mánka. Podle Brabce mají rozdílný názor na směřování parku. Než po konkurzu nastoupí nový ředitel, povede park vedoucí oddělení Správy CHKO Šumava Pavel Hubený. Reakce na Mánkovo odvolání jsou rozporuplné.

„Netajil jsem se tím, že se mi nelíbily některé (Mánkovy) kroky,“ řekl Brabec. Ekologové a vědci ministrův krok vítají, starostové šumavských obcí ho kritizují. Vedení Svazu obcí šumavského parku to vnímá jako projev nestability. Brabec přitom chtěl, aby se situace zklidnila.
Mánek uvedl, že za výsledky své práce si stojí. Národní park podle svých slov ekonomicky stabilizoval, zavedl desítky projektů na podporu turistiky a zbavil Šumavu kůrovcové kalamity. Podle ekologů ale opakovaně porušoval zákony, například tím, že prosadil kácení v nejcennějších částech parku, například oblasti Ptačího potoka v Modravských slatích.
Mánek je stejně jako obce a někteří politici přesvědčen, že Šumava potřebuje jasný zákon s konkrétními a srozumitelnými pravidly. Ministr ale dává přednost novele zákona o ochraně přírody a krajiny s jasnějšími pravidly pro všechny národní parky v ČR. Až pak má vzniknout zvláštní zákon pro Šumavu. Diskutované rozdělení šumavského parku na zóny chce schválit zvlášť vyhláškou do poloviny příštího roku a až poté nový zákon o Šumavě.
Proto bude mít Šumava nový plán péče zatím tři roky. Podle ministerstva plán respektuje ochranu přírody a umožňuje rozvoj šetrného turismu. Bezzásahová oblast bude mít 23 procent, to znamená zhruba 16 tisíc hektarů z celkových 68 tisíc hektarů. Dokument už nepočítá s kontroverzním projektem lanovky a sjezdovky na Hraničníku.
Vědci a ekologové ale upozorňují na to, že se divočina zmenší. Vycházejí z vyhlášených potenciálně bezzásahových oblastí po orkánu Kyrill, které byly na 30 procentech území. Ministerstvo však slibuje divočinu do budoucna rozšířit. Toho se Mánek obává, podle něj bude opět hrozit kůrovcová kalamity. Více divočiny se nelíbí ani místním obcím.
Podle starosty Modravy Antonína Schuberta ministr opovrhuje obyvateli Šumavy. „Ministr Brabec se rozhodl vydat cestou chaosu. Nezajímají ho lidé na Šumavě, kteří se současným vedením parku se domluvili na zónaci,“ reagoval. Připomněl, že v čele NP Šumava se za 23 let od vzniku vystřídalo deset ředitelů nebo lidí pověřených dočasnou funkcí vedení.
Někteří vidí za odvoláním i politické pozadí. Mánek byl dříve členem ODS. Podle poslance ODS Jana Zahradníka je odvolání tragickým omylem. „Snad se ministrovi podaří vyvrátit podezření, že se snaží vyjít vstříc těžařským firmám, které nyní skupuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš,“ uvedl. Naopak podle aktivisty Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha udělal Brabec tečku nad vládou kmotrů ODS na Šumavě. Mánek podle Bláhy přeléval státní peníze prostřednictvím zbytečných zakázek do kapsy firem spojených s kontroverzním jihočeským podnikatelem Pavlem Dlouhým.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *