Studenti a vědci z ČZU zmapovali kus Šumavy

Na území Šumavského národního parku v oblasti prameniště Ptačího potoka probíhaly v nedávných dnech geodetické práce spočívající v mapování zdejšího území pro vědecké účely. V prostoru, který je dlouhodobě sledovaný vědci z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity a kde se zatím pomocí záznamových přístrojů registrují hydrologická a meterologická data, chyběl podrobný model terénu. Proto nyní studenti pod dohledem pedagogů nejmodernějšími geodetickými přístroji zájmové území podrobně mapují.

“ Z tohoto měření následně vytvořený digitální model terénu bude důležitým podkladem pro několik diplomových prací z oboru enviromentálního modelování ,“ upřesnil důvod neobvyklé zeměměřické činnosti, které se provádí až v nadmořské výšce kolem 1300 metrů, vedoucí většiny zadaných diplomových prací Petr Máca. Mladí lidé si tak sami přímo na místě určili, jakou kvalitu a přesnost bude mít jejich model terénu.
„ Obor enviromentální modelování je na České zemědělské univerzitě novým magisterským oborem. V roce 2007 byli promovaní teprve první inženýři a inženýrky a nevedli si vůbec špatně. Z desítky úspěšných absolventů dva získali za svoji diplomovou práci cenu rektora univerzity a další dva cenu děkana fakulty,“ pochlubil se na Šumavě hydrolog Pate Máca, který podobnou úspěšnost přepokládá i u současných studentů, kteří 14 dnů u Ptačího potoka měřili svůj terén.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *