Středočeský kraj stále uvažuje o vyhlášení NP Křivoklátsko

Středočeský kraj neopouští myšlenku na vyhlášení. Nechce ho ale prosazovat silou, řekl hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera. O záležitosti už jednal s koaličními partnery i se zástupci Ministerstva životního prostředí. Podle něj by se mělo řešit, zda je národní park správná cesta a jaký by měl mít případně rozsah.

Peterův předchůdce Ivo Šanc vyhlášení parku nebyl nakloněn. Po loňských změnách ve vedení kraje ale životní prostředí dostal na starosti Petera, který národní park podporoval už jako náměstek v krajské vládě Davida Ratha i později coby hejtman.
Podle Petery je tato záležitost zatím na mrtvém bodě a teprve si ověřoval, jaké jsou postoje koaličních partnerů. Jednali o tom na koaličním jednání, kde tuto otázku nastínil. Petera ví, že je zájem Ministerstva životního prostředí, ale domluvili se, že to nebudou tlačit silou, uvedl.
Předchozí vedení kraje považovalo stejně jako většina obcí na Křivoklátsku nynější ochranu přírody prostřednictvím chráněné krajinné oblasti za dostatečnou. Ministerstvo životního prostředí proto loni uvedlo, že vyhlášení parku neplánuje a čeká na poptávku kraje a obcí.
Národním parkem se měla stát asi šestina plochy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Příznivci národního parku kritizují například monokulturní porosty náchylné k poškození hmyzem a klimatickými vlivy, odpůrci se obávají například omezení pohybu, změny režimu lovu zvěře či těžby dřeva. Přílišná ochrana by podle některých mohla až utlumit životaschopnost lesa.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *