Střední školy nebudou v dotovaném programu Mléko do škol

Střední školy budou vyškrtnuty z dotovaného programu Mléko do škol. Návrh nařízení ministerstva zemědělství, které to umožní, schválila vláda. Řekla to mluvčí kabinetu Barbora Peterová. Státní rozpočet by tak měl podle materiálu ušetřit 440 milionů korun. Peníze by se měly částečně převést ze středních škol na základní. Změny budou platit od července, promítnou se tedy do nového školního roku. Stát by měl v příštím školním roce dát na program Mléko do škol 270 milionů korun a na dotované ovoce a zeleninu 220 milionů korun.

Ministerstvo v materiálu upozornilo na to, že přestože předchozí vládní nařízení s navýšením rozpočtu na program počítalo, reálně se peníze nenašly. Předchozí kabinet premiéra Bohuslava Sobotky loni v březnu odsouhlasil změny v programu dotovaných potravin pro děti. Neochucené mléko a mléčné výrobky dostávají od loňského září děti zdarma, rodiče připlácejí za ochucené výrobky. Dříve děti dostávaly zdarma pouze ovoce a zeleninu.
Plánované zmenšování programu se nelíbí Svazu měst a obcí, podle kterého je jediným argumentem pro vyřazení středoškoláků šetření peněz ze státního rozpočtu. Ekonomika se ale podle svazu vyvíjí dobře, nevidí tak důvod k jeho zmenšování. Zmenšování programu již dříve kritizovala Potravinářská komoře ČR, nakonec ale se změnou souhlasila. Novelizovanou vyhláškou plánuje ministerstvo zvýšit maximální podpory na jednotlivé porce potravin. Například na 330 ml tučného konzumního mléka by mělo jít 11,6 koruny místo dřívějších 9,3 Kč. Ministerstvo uvádí, že snížením počtu zapojených dětí se zvýší finanční limit na produkty ze současných 307,5 koruny na 358 korun na příští školní rok.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *