Stovky dobrovolníků zbavily Krkonoše čtyř tun odpadů

Podzimní akce Čisté Krkonoše se zúčastnily stovky dobrovolníků, kteří za několik hodin shromáždili přibližně čtyři tuny odpadků. S pracovními rukavicemi a igelitovými pytli vyrazili do terénu z několika míst. Zaměřili se hlavně na frekventované turistické trasy. UVedl to mluvčí Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Úklidové akce se účastnilo tři sta dobrovolníků, z toho asi polovinu tvořili pracovníci národního parku. Podařilo se vysbírat čtyři tuny odpadu, které skončí na skládce, řekl Drahný. Dobrovolníci vycházeli pod vedením pracovníků KRNAP ze šesti územních pracovišť národního parku – z Pece pod Sněžkou, z Harrachova, Vrchlabí, Rezku u Rokytnice nad Jizerou, Špindlerova Mlýna a z Horního Maršova.

Odpadků bylo podle sdělení uklízejících méně než minule. Mentalita návštěvníků hor se asi mění, odpadků nebylo tolik. Nejčastějšími odpadky u cest byly igelitové sáčky, obaly od bonbonů, plastové lahve, nedopalky cigaret, papírové kapesníky a obaly od energetických gelů. Nejvíce nepořádku je podél česko-polské hranice.

Třeba loni při akci Čisté Krkonoše dobrovolníci v nejvyšších českých horách sebrali kolem deseti tun odpadu. To ale uklízeli i černé skládky, na kterých byly například i pneumatiky.

Správa KRNAP každoročně pořádá také sběr odpadků před letní sezonou, do kterého se zapojují školáci. Dnes pomáhali s úklidem podél turistických cest pro změnu i skauti.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *