Stavy prasat na jižní Moravě meziročně klesly

Chovy prasat se na jižní Moravě po tříleté stagnaci dále zmenšují. Zatímco k 31. červenci měli v minulých letech chovatelé okolo 170 tisíc kusů, letos už je to jen 142 766. Meziroční pokles je patnáctiprocentní a podíl Jihomoravského kraje na celorepublikovém chovu klesl pod deset procent, vyplývá z údajů, které včera zveřejnil Český statistický úřad.

Přitom ještě v roce 2007 byly počty prasat v kraji více než trojnásobné. Důvodem letošního úbytku je dále klesající výkupní cena vepřového. Letos se pohybuje mírně nad 25 korunami za kilogram živé hmotnosti. Loni to bylo o čtyři koruny více a za dva roky činí pokles podle Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě 28 procent. Podle svazu zemědělci čelí zejména dovozu vepřového z Německa za dumpingové ceny, kterým nejsou schopni konkurovat. Nevozí se jen druhořadé maso, které se neprodá v Německu, ale i kvalitní maso prodávané na trzích západní Evropy za výrazně vyšší cenu. Svaz podal také podnět k antimonopolnímu úřadu, ten však naznal, že nemá kompetenci se takovou stížností zabývat.

Zmenšování chovů na jižní Moravě dokumentuje i nižší počet odchovaných selat, který klesl o osm procent na 132 tisíc kusů. Trend zmenšování a likvidace chovů však nemá celorepublikovou platnost, protože například na vysočině meziročně chovy narostly o 74 tisíc kusů. Za celou ČR se stavy zvýšily o 11 tisíc kusů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *