Stát rozdělí 53 milionů Kč na projekty pro ochranu životního prostředí a klimatu

Projekty na ochranu životního prostředí a klimatu se mohou ucházet o peníze z národních zdrojů. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) rozdělí 53 milionů korun mezi žadatele, kteří dosáhnou na peníze z evropského programu LIFE, chybí jim ale částka na spolufinancování. Peníze od ministerstva se dají využít i na přípravu projektů. Uvedl to Oto Klikar z oddělení programů Evropské unie na MŽP. Loni se o evropské peníze ucházelo 20 českých projektů, zatím není rozhodnuto, které uspěly.

Loni o evropské peníze požádalo například sdružení Arnika, které se chce postarat o ochranu brouka páchníka hnědého v Poodří, nebo Technická univerzita v Liberci s projektem na čištění vod od pesticidů pomocí mokřadů. Z dvaceti podaných žádostí ministerstvo vyhodnotilo šest jako nejnadějnějších a zavázalo se, že je v případě úspěchu podpoří dalšími penězi. Z programu LIFE lze čerpat zpravidla 85 procent výdajů, částka z ministerstva pokryje 15 procent, nejvýš ale deset milionů korun u jednoho projektu. Jaké projekty podané loni uspěly, bude známo v létě.
V minulosti peníze z evropského programu získal například Jihočeský kraj, a to na ochranu důležitých druhů rostlin a živočichů na místech se statusem Evropsky významných lokalit. Celkem získal kolem 130 milionů korun. Loni se do LIFE přihlásilo více než 600 projektů z různých evropských zemí. Počet z ČR se v posledních letech mírně zvyšuje, v roce 2015 do Bruselu odešlo 15 žádostí, o rok později 16 a loni 20.
Z celkové alokace je vyčerpáno již 91 procent prostředků, uvedl ředitel odboru finančních nástrojů MŽP Tomáš Kažmierski. Podávání žádostí se částečně zjednodušilo.
Program LIFE pro roky 2018 až 2020 obsahuje téměř 1,7 miliardy eur (asi 43 miliard Kč), z toho více než 1,2 miliardy jsou určené pro podprogram na ochranu prostředí. Zbývající část je vyhrazená pro projekty týkající se klimatu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *