Správci církevních lesů spojili své síly v nově založené komoře

Novou komoru církevních lesů založili minulý týden v Olomouci zástupci 16 církevních organizací, které vlastní dohromady více než 130 tisíc hektarů lesní půdy. Prostřednictvím spolku nazvaného SVOL – komora církevních lesů v ČR chtějí správci církevních lesů společně prosazovat své zájmy v oblasti tuzemského lesnictví. Komora jim bude poskytovat také aktuální informace z oboru a pomáhat se správou majetku a hospodařením v lesích. Sdělil to předseda komory a jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Petr Skočdopole.

„Jedním z prvních kroků, které chceme v rámci nově vzniklé komory podniknout, bude tlak na řešení výše náhrad za újmy vlastníkům lesů, které vznikají při nařízení o omezení hospodaření v lese,“ uvedl Skočdopole.

Ustanovující schůze komory byla podle něj vyvrcholením ročního úsilí o sjednocení církevních subjektů spravujících církevní lesní majetky napříč celou Českou republikou. „Jedná se tak o velmi důležitý krok ve vzájemné spolupráci a jednoznačný signál, že jsme nalezli společnou řeč, založenou na společných hodnotách,“ podotkl Skočdopole.

„Jako komora církevních lesů se na jaře staneme třetím pilířem Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů – SVOL. Jako kolektivní člen SVOL budeme moci efektivněji pracovat v rámci SVOL, ale především výrazně posílit vyjednávací pozici SVOL vůči státu při projednávání oprávněných zájmů nestátních vlastníků lesa,“ podotkl Skočdopole.

Po vstupu komory církevních lesů do SVOL vznikne v Česku organizace sdružující více než půl milionu hektarů soukromých a obecních lesů. Největším vlastníkem lesů je státní podnik Lesy ČR. Patří mu téměř polovina lesů v zemi, celkem jde o 1,19 milionu hektarů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *