Spouští se mapová aplikace ohnisek a nákaz moru včelího plodu

Široká veřejnost i chovatelé budou mít opět možnost využívat aplikaci, která se týká nákazové situace nebezpečné nákazy včel – moru včelího plodu. Státní veterinární správa monitoruje nákazovou situaci a snaží se prostřednictvím interaktivní mapy vyhlášených ohnisek a ochranných pásem informovat veřejnost o tomto stavu. Ke spuštění služby dojde 11. dubna 2014. Informoval o tom Petr Pejchal z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

Mapa bude umístěna na webových stránkách Státní veterinární správy po kliknutí na odkaz „Včely – užitečné informace“ v části stránek „Důležité informace“. Následně po kliknutí na odkaz „mor včelího plodu“ a poté na odkaz „Mapy vyhlášených ohnisek a pásem“ se nabídne vstup do aplikace, který otevře požadovanou mapu.

Mezi její základní vlastnosti patří možnost zobrazovat ohniska a ochranná pásma ke konkrétnímu datu (od roku 2011) a sledovat jejich vznik a zánik. Nově budou k dispozici konkrétní počty včelstev na stanovišti vnímavých k nákaze a počty včelstev, které byly laboratorně i klinickým vyšetřením potvrzeny jako pozitivní, a tudíž v souladu s platnou legislativou utraceny a zlikvidovány. Jakmile dojde ke zrušení ohniska nebo ochranného pásma – vydáním příslušného rozhodnutí – toto ohnisko nebo ochranné pásmo k datu zrušení z mapy zmizí.

Další novinkou je možnost po kliknutí na konkrétní ohnisko nebo ochranné pásmo přímo v mapě nebo v seznamu v pravé části obrazovky seznámit se s opatřeními, která byla v ohnisku nebo pásmu vyhlášena, sdělil Pejchal.

Přestože mapy slouží pouze k orientačním účelům a stěžejním dokumentem zůstávají příslušná mimořádná veterinární opatření konkrétní krajské veterinární správy SVS (Státní veterinární správy), věříme, že pomohou chovatelům včel a nejen jim například v rozhodování o tom, zda a kam přesunout včelstva za účelem kočování, prodeje a nákupu matek nebo oddělků.

V případě jakýchkoli dotazů mohou chovatelé kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu SVS na telefonních číslech uvedených na adrese http://www.svscr.cz, poznamenal Pejchal.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *