Spotřeba mléka a mléčných výrobků stoupla

Každý Čech loni v průměru zkonzumoval 236,4 kilogramu mléka nebo mléčných výrobků. Meziročně se spotřeba zvýšila o 1,1 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českomoravského mlékárenského svazu.

Velká část mléčných potravin, zejména sýry, zakysané výrobky a máslo, se do České republiky dováží. Loni podíl dovozu na celkové spotřebě stoupl na 42,9 procenta proti předchozím 40,8 procenta. Podle svazu má přitom velký dopad ruský zákaz dovozu mléčných výrobků.  „V případě sýrů je podíl dovozu ještě vyšší, jde o 55 procent,“ řekl předseda svazu Jiří Kopáček. Češi přitom zvyšují svou oblibu zahraničních produktů dlouhodobě. Zatímco v roce 2003 byl podíl dovozu na celkové spotřebě 13,5 procenta, v roce 2006 již činil 36,6 procenta. Spotřeba samotného mléka v ČR loni mírně poklesla o 0,4 litru na 60 litrů na osobu, v Evropské unii je průměr 63,6 litru. Například v Polsku pijí lidé mléka méně, pouze 42,2 litru, naopak průměrný Rakušan vypije 76,7 litru na hlavu. V ČR také meziročně klesla spotřeba zakysaných výrobků o 0,4 kilogramu, loni jich Češi snědli 14,5 kilogramu.
Češi mají proti Evropě naopak vysokou spotřebu másla, snědí ho 5,1 kilogramu ročně, přičemž v unii je průměr 3,6 kilogramu. V sousedním Německu jde ale o 6,2 kilogramu, například Slováci jej ale spotřebují zhruba polovinu (3,2 kilogramu).*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *