Speciální slavnostní obleky budou mít i vinaři

Nejen rybáři, myslivci nebo hasiči budou mít na jižní Moravě svoje speciální obleky. Svůj slavnostní oděv mají už také vinaři. Několik desítek se jich už šije. Uvedl to výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Touto myšlenkou se svaz podle Půčka zabýval asi půl roku, inspiraci měl v Rakousku, kde je to běžné. Oblek kombinuje prvky kroje i uniformy. Podle zástupců svazu je elegantní, nekomplikovaný, s důrazem na využitelnost a kombinovatelnost. Tomu také odpovídá jeho barva, světlý odstín šedé.

Střih je jednoduchý, se stojáčkem, v pánské i dámské verzi. Dominantní jsou na něm výšivky v barvách černé a vínové, které vycházejí z moravského folkloru a lidových tradic, odkazují na vinařskou tematiku a obsaženy jsou na nich oborové symboly.

Klíčovým symbolem je hrozen révy vinné. Výšivky jsou hlavně na klopách u saka, ale i na kapsách, rukávech a zezadu na kalhotách. Tvar klopy vychází z dvouřadového zapínání typického pro kroje, je ale přizpůsobený modernímu střihu. Kalhoty se inspirovaly husarskými nohavicemi. Celý oblek vyjde na 16 000 korun. Šije jej specializovaná firma v Hodoníně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *