Soud potvrdil mrazírenské společnosti milionovou pokutu

Krajský soud v Brně dnes potvrdil pořádkovou pokutu 1,1 milionu Kč pro firmu Czech Frost. Neposkytla Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) obchodní záznamy, které vyžadoval při přepadové kontrole. Firma se účastnila kartelu mrazírenských společností při přebírání, skladování a ochraňování zboží.

Proti pokutě se ještě může bránit podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Firma při přepadové kontrole ÚOHS odmítla vydat počítač jednatele. Neumožněním nahlížet do obchodních záznamů nacházejících se v počítači jednatele došlo podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje k nevratnému znemožnění jejich efektivního prověření a bylo zabráněno potenciálnímu získání důležitých důkazů protisoutěžního jednání.

Podle zákona o ochraně hospodářské soutěže jsou v rámci šetření na místě v obchodních prostorách zaměstnanci antimonopolního úřadu oprávněni vstupovat do obchodních prostor soutěžitelů. Mohou mimo jiné nahlížet do obchodních záznamů a dělat si jejich kopie. Právní zástupce Czech Frost dnes u soudu uvedl, že úřad postupoval neproporčně a dopředu „nevyčlenil portfolio listin, které požadoval vydat“.

Pořádková pokuta se týká začátku šetření, které úřad vedl. Mezitím už firmě prokázal účast v kartelu, za což firma dostala půlmilionovou pokutu. Kartelu se dopustila společně s firmou Mrazírny Plzeň-Dýšina. Spolu koordinovaly svoje nabídky v tendru Správy státních hmotných rezerv na úschovu másla. Rozhodnutí o existenci kartelu je už pravomocné. Firma nakonec s úřadem na jeho prokázání spolupracovala.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *