Sotva dohasili jeden požár lesa, byl ohlášen další

Jen co hasiči dohasili požár lesa u Dubé na Českolipsku, byl na operační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje ohlášen další lesní požár. U Petrovic nedaleko Jablonného v Podještědí hoří les na rozloze zhruba sto krát sto metrů. Na místě zasahuje pět jednotek. Informovala o tom mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová. Požár byl ohlášen krátce před třetí dopoledne, hodinu poté, co byl ukončen zásah u Dubé.

Požár lesa kolem skalnatého kopce Čáp u osady Zátyní v Dubé byl hasičům ohlášen ve čtvrtek v 15.30, kolem 19.00 se ho podařilo lokalizovat. Přes noc museli hasiči zásah z bezpečnostních důvodů přerušit. Hrozilo, že by se mohli ve skalním terénu zranit. Oheň se přes noc nerozšířil, přesto dnes na místě zasahovalo sedm profesionálních a dobrovolných jednotek. Oheň zasáhl plochu přes 50 krát 100 metrů v nepřístupném skalnatém terénu nedaleko vrcholu.

K požárům lesů a travních porostů teď vyjíždějí hasiči v Libereckém kraji až pětkrát denně. Důvodem je dlouhé sucho.

Požáry přírodních porostů jsou podle Štrauchové pro hasiče komplikované, rychle se šíří na velkých plochách a jejich likvidace je zdlouhavá. Zásah často komplikuje náročný terén a nutnost dopravovat vodu na velké vzdálenosti. Vypalování porostů zákon o požární ochraně zakazuje. Fyzickým osobám za to hrozí pokuta až 25 000 korun, právnickým půl milionu korun, dodala mluvčí hasičů.
S vysokým počtem požárů se v posledních dnech potýkají hasiči v celé zemi. Ve středu vyjížděli k 357 událostem, z toho 134 bylo požárů. Počet požárů byl nejvyšší za poslední dny, uvedla dnes mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Nejčastější byly podle ní právě požáry lesních porostů a trávy, kterých bylo 85. Nejvíce požárů likvidovali hasiči v Jihočeském, Středočeském, Jihomoravském a Libereckém kraji, dodala mluvčí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *