Snížená podpora na bioplyn se odrazila v nižších tržbách

Společnosti Farmtec, která se specializuje na dodávky komplexních služeb v oblasti investic do živočišné výroby a bioplynových stanic, loni meziročně klesly tržby o 600 milionů na 1,2 miliardy korun. Důvodem je především zmrazení podpory obnovitelných zdrojů energií. Společnost za osm let postavila 70 bioplynových elektráren, letos nemá v tomto oboru ani jednu zakázku. Musí zvýšit export, chce expandovat na východ. Uvedl to předseda představenstva a generální ředitel společnosti Václav Škeřík.

Jak uvedl Škeřík, rok 2012 byl pro společnost z pohledu výše tržeb výjimečně úspěšný. Tržby 1,8 miliardy korun byly v téměř dvacetileté historii firmy rekordní. Více než 70 procent tržeb ale připadalo na bioplyn. Pokles tržeb zdůvodnil snížením dotací, do loňského roku bylo možné získat kolem čtyř korun za vyprodukovanou prodanou kilowatthodinu elektrické energie, nyní podle cenového výměru ERÚ je to kolem dvou korun. Proto musí výkonnost firmy udržet především přes export, dodal.
Všech 70 bioplynových elektráren tvoří součást zemědělských farem, nezabírají zemědělskou půdu a využívají surovin, odpadů z farem k tomu, aby je dokázaly přetvořit v elektrickou energii. Díky zpracování biomasy v bioplynových stanicích může být účelně zužitkováno velké množství odpadu, který by jinak neznamenal žádný přínos. Výroba bioplynu navíc neprodukuje vlastní odpad, protože zbylou hmotu lze úspěšně využít jako hnojivo, shrnul Škeřík výhody bioplynových elektráren.
Společnost letos plánuje zdvojnásobit vývoz z loňských zhruba patnácti procent. Podařilo se jí etablovat na trhu v postsovětských zemích. Třeba na ruském trhu se pohybuje od roku 1997. Dohody o spolupráci má podepsané s několika oblastmi – Baškirií, Tatarstánem, Samarskou, Volgogradskou a nově Sverdlovskou oblastí. V Baškirii postavil Farmtec čtyři farmy, všechny se podle ředitele produkcí a kvalitou mléka trvale drží na špici tamního trhu. K největším zakázkám na východním trhu patřila stavba mléčné farmy v Moskevské oblasti za dvanáct milionů eur, tedy zhruba 330 milionů korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *