Slyšení v Senátu neodstranilo spory o podobu přírody v Národním parku Šumava

Slyšení v Senátu dnes neodstranilo spory o podobu ochrany přírody v Národním parku Šumava mezi ekology a místními starosty. Ekologové v petici požadují uzákonit ochranu divoké přírody na polovině rozlohy parku a omezit výstavbu na jeho území. Starostové hájí právo na rozvoj svých obcí. Senátorka Eva Syková však dál věří v konsenzuální podobu zákona, který čeká na schválení sněmovnou.

Účastníci jednání se nakonec dohodli na tom, že Národní park Šumava je nutné zachovat v co nejlepším stavu, aby tam turisté nejezdili kvůli lyžování a sportovním aktivitám, ale právě kvůli unikátní šumavské přírodě. Starosta šumavské obce Kubova Huť Zbyněk Klose souhlasil s tím, že pilířem prosperity pro Šumavu je ochrana přírody a krajiny. Doporučil co nejmenší zasahování lidí do přírodních procesů. Podobně člen rady parku Jaroslav Neužil se vyslovil proti radikálním změnám v šumavské krajině.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha uvedl, že petici ekologů podepsalo už přes 60 000 lidí. Vládní novela podle něj míří dobrým směrem, neboť stanoví ochranu přírody jako prioritní cíl v národních parcích. Měla by také uzákonit, aby přírodě bylo ponecháno nyní alespoň 30 procent plochy parku a do roku 2030 až polovina území parku, uvedl Bláha.

Kritici těchto požadavků argumentují tím, že lesy v bezzásahovém území vysychají a že toto území vytváří neprostupnou bariéru pro návštěvníky. Podle profesora Pavla Kindlmanna z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy jsou ale obavy z vysychání nepodložené. Podle Neužila i starostové souhlasí s tím, že do parku nelze volně pustit 1,5 milionu návštěvníků, kteří na Šumavu ročně přijedou. Podle něj mají možnost chodit po turistických cestách a divočinu navštívit v rámci organizovaných prohlídek, což prý už veřejnost ocenila.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *