Slovenští veterináři zjistili fipronil ve vařených vejcích z Česka

Nadměrný obsah jedovatého insekticidu fipronil zjistili slovenští veterináři ve vařených loupaných vejcích, která byla vyrobena v České republice. Informovala o tom dnes slovenská státní veterinární a potravinová správa (SVPS). Jméno výrobce ani to, zda vejce pocházejí z českých chovů, úřad neuvedl. Podle společnosti Papei z Roudnice nad Labem, která zpracovala zahraniční zboží a distribuovala velkoodběratelům, vejce z českých chovů nebyla.

Analýza odhalila čtyřnásobné překročení povoleného limitu fipronilu ve zkoumaném vzorku vařených loupaných vajec. Vzorek odebrali inspektoři ve skladu slovenské distribuční firmy Zeelandia, která patří do nizozemské skupiny Zeelandia International Holding.

Podle ředitele slovenských veterinářů Jozefa Bíreše byl výrobek mezitím dále distribuován, úřady vydaly zákaz jeho dalšího zpracování.

Společnost Papei z Roudnice nad Labem na Litoměřicku, která patří do skupiny Agrofert, uvedla v prohlášení, že situaci nezavinila. Uvedená vejce nepocházela z českých chovů. Šlo o vejce dovezená ze zahraničí, která ojediněle používají při nedostatku českých vajec na trhu. Vejce ze zahraničí roudnická firma zpracovala a následně jako vařená loupaná vejce distribuovala velkoodběratelům. „Běžný spotřebitel se v obchodě s přímým prodejem těchto vajec nemohl setkat,“ řekl. Všichni dodavatelé podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky písemně potvrdili, že jejich vejce insekticid fipronil neobsahují. V případě, že se ve vzorku na Slovensku fipronil skutečně prokáže, bude společnost požadovat kompenzaci od dotyčného zahraničního dodavatele, dodal.

Slovenští inspektoři v uplynulých týdnech odhalili několik zásilek výrobků kontaminovaných fipronilem. Šlo například o vaječnou směs.

Česká firma Zeelandia podle sdělení české Státní veterinární správy obdržela na začátku srpna 7,2 tuny vaječné melanže a tekutých pasterizovaných bílků od německého distributora. Potraviny mohly být kontaminovány fipronilem. Firma zboží distribuovala více než 130 provozovatelům. V žádném z dosud vyšetřovaných vzorků nebyla přítomnost fipronilu zjištěna, informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *