Slovenský ústavní soud zrušil omezení při převodech půdy

Omezení vlastníků při převodech zemědělské půdy na Slovensku jsou v rozporu se slovenskou ústavou. Na neveřejném zasedání o tom rozhodl slovenský ústavní soud, vyplývá ze zveřejněného verdiktu. Ústavní soudci za protiústavní označili podstatné části zákona, který v roce 2014 prosadila tehdejší jednobarevná vláda premiéra Roberta Fica s cílem zabránit spekulativním nákupům půdy.

Zmiňovaný zákon i po jeho pozdější novele nařizoval vlastníkům zemědělské půdy, kteří chtěli pozemky prodat, až na výjimky zveřejnit nabídku ve zvláštním registru. Až pokud o pozemky neprojevili zájem zemědělci, mohli vlastníci prodat půdu jinému kupujícímu. Ten ale musel splňovat podmínku alespoň desetiletého pobytu na Slovensku. Zmiňovaný postup neplatil pro případ převodu zemědělské půdy na blízkou osobu, spoluvlastníka dané parcely nebo farmáře, jenž podnikal alespoň tři roky a měl sídlo v obci, kde se pozemek nachází.
Ústavní soud rozhodl, že zmiňovaný postup při převodech pozemků je v rozporu s právem vlastnit majetek a nepřiměřeně omezuje základní práva a svobody. Ve věci vynesl verdikt až více než čtyři roky poté, co návrh na prozkoumání souladu zákona s ústavou podali opoziční poslanci.
Slovenské ministerstvo zemědělství rozhodnutí ústavního soudu zatím nekomentovalo. Mluvčí ministerstva Vladimír Machalík  uvedl, že úřad musí verdikt nejprve analyzovat.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *