Slovensko zveřejnilo údaje, jak farmáři čerpají dotace

Slovensko po podezřeních z protiprávního čerpání dotací na půdu zveřejnilo na internetu informace o žadatelích přímých plateb, které jsou jedním z nástrojů společné zemědělské politiky EU. Projekt připravilo slovenské ministerstvo zemědělství ve spolupráci s úřadem geodezie, kartografie a katastru, který již dříve umožnil elektronický přístup k údajům o parcelách či stavbách na Slovensku. Uvedla to slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná.

„Vlastníci se budou moci podívat, kdo je uživatelem jejich pozemků a kdo dostává přímé podpory. Tato aplikace snad pomůže kompenzovat komplikované majetkoprávní a uživatelské vztahy a pomůže k uklidnění situace,“ uvedla Matečná. Přístup k údajům o uživatelích zemědělských pozemků je bezplatný a bez potřeby registrace. Zájemce může v systému vyhledávat podle digitální mapy nebo zadá údaje o pozemku, které získá z elektronické verze katastru nemovitostí. Ten umožňuje elektronický přístup k informacím i přímo z terénu prostřednictvím údajů z GPS.
Nedostatky v systému poskytování dotací zemědělcům na Slovensku vyšly najevo po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka, který psal o možném zneužívání evropských dotací firmami italských podnikatelů, jež média spojovala s mafií. Reportér oprávněnost části plateb zpochybnil a tvrdil, že jedna z firem žádala peníze například za mnohem větší výměru plochy půdy, než skutečně obdělávala.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *