Slovensko za dva měsíce potvrdilo 66 případů ptačí chřipky

Slovensko za necelé dva měsíce od prvního výskytu ptačí chřipky zaznamenalo dohromady 66 případů tohoto onemocnění. Informovalo o tom slovenské ministerstvo zemědělství. Dosavadní náklady na opatření v souvislosti s ptačí chřipkou odhadlo na 550 tisíc eur (14,85 milionu korun). Nejvíce, až 55 potvrzených případů ptačí chřipky bylo u volně žijícího ptactva, a to hlavně u labutí na jihu země. Dalších devět ohnisek se týkalo malochovů, ptačí chřipku laboratorní vyšetření potvrdila i v jedné zoologické zahradě a také v záchranné chovné stanici.

Z údajů Ministerstva zemědělství vyplývá, že Slovensko po vypuknutí ptačí chřipky nepřistoupilo k hromadnému vybití drůbeže. V malochovech uhynuly nebo byly vybity více než dvě stovky kusů drůbeže. Právě v jednom z bratislavských malochovů vyšetření na konci loňského roku potvrdila první ohnisko ptačí chřipky na Slovensku.

Výskyt ptačí chřipky zaznamenala většina členských států EU, včetně České republiky. Kvůli nákaze bylo nutné zlikvidovat v Evropě miliony kusů drůbeže včetně velkých komerčních chovů. Ptáci mají téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *