Slovensko podle šéfa sněmovny zpřísní kontrolu dotací pro farmáře

Slovenské úřady zpřísní kontrolu stávajícího systému poskytování dotací zemědělcům, na jehož nedostatky spolu s problémy ohledně přístupu k půdě upozornily desítky drobných farmářů protestní jízdou na traktorech po Slovensku. Po schůzce s protestujícími zemědělci to řekl šéf sněmovny a koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko. Farmáři, kteří přijeli do Bratislavy, chtějí setrvat v protestu do podpisu memoranda s vládou ohledně naplnění svých požadavků.

Drobní zemědělci na Slovensku si již na jaře stěžovali, že například konkurence jim brání při obdělávání půdy či při čerpání dotací, když spekulanti žádají přímé platby i na pozemky, na nichž ve skutečnosti nehospodaří. „Ministryně zemědělství uloží šéfovi zemědělské platební agentury, aby při objevení podvodných záležitostí (při dotacích) okamžitě podával trestní oznámení a aby se zpřísnil systém kontroly. Když chytíme minimálně jednoho člověka, který bude stíhán, vystraší to všechny, kteří se tak naučili fungovat,“ uvedl Danko. Dodal, že stát od roku 1989 neřešil problémy ohledně vlastnictví půdy.

Protestujících farmářů se po společné schůzce již zastal slovenský prezident Andrej Kiska. Naopak zemědělci se netajili nedůvěrou vůči ministryni zemědělství a Dankově stranické kolegyni Gabriele Matečné, s níž se dosud nesetkali. Danko se Matečné zastal, když řekl, že personální poprava problémy v odvětví nevyřeší.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *