Slováci budou moci legálně vyrábět destiláty i doma

Slováci budou moci legálně vyrábět destiláty pro vlastní konzumaci i doma. Změnou zákona o tom dnes rozhodl parlament, který umožnil obyvatelům země vlastnit menší destilační zařízení. Změnu kritizovali výrobci alkoholu s odůvodněním, že může ohrozit zdraví lidí a že sníží výběr spotřební daně z alkoholu.

Zájemci o domácí výrobu alkoholu budou muset splnit několik podmínek a registrovat se na úřadech. Provozovatel musí být starší 21 let a nesměl být odsouzen za trestný čin. Po podpisu zákona prezidentem bude možné v domácích podmínkách produkovat destiláty pouze z vlastního ovoce a medu.
Schválený zákon stanovil maximální množství vyrobeného destilátu v přepočtu na 25 litrů čistého alkoholu ročně na celou domácnost provozovatele destilačního zařízení. Loni každý Slovák vypil alkoholické nápoje v množství, které odpovídalo zhruba osmi litrům čistého alkoholu. Z vyrobeného alkoholu budou provozovatelé zmiňovaných destilačních zařízení platit spotřební daň z lihu ve stejné výši, jako by si kvas nechali vypálit v pěstitelských palírnách. Tato sazba daně je poloviční oproti obvyklé dani, kterou jsou zatíženy produkty velkých výrobců lihovin.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *