Škody po orkánu Herwart odhadují Lesy ČR na 600 milionů korun

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos v létě dokončil likvidaci kalamity po orkánu Herwart, který udeřil na konci loňského října. Ztráty spojené s poničeným dřevem a likvidací polomů podnik odhadl na 604 milionů korun. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová. Orkán Herwart 29. října 2017 poškodil ve státních lesích 1,725 milionu metrů krychlových dřeva. Představovalo to asi pětinu plánované roční těžby podniku.

Další vichřice však v uplynulém roce poničily téměř stejné množství dřeva jako orkán Herwart. „Vítr často poškodil dříví v lesích, které už byly poškozené dříve. Do lesů se tak technika vracela opakovaně, což komplikovalo organizaci prací,“ uvedla mluvčí. Celkový objem poničeného dřeva od srpna 2017 do letošního září tak přesáhl tři miliony metrů krychlových dříví.
Většinu polomů z orkánu Herwart státní lesy vytěžily do konce letošního června. V nejpoškozenějších lesích v horských oblastech Karlovarského kraje a na Vysočině práce skončily v létě, upřesnila mluvčí. Konkrétně se poslední práce odehrály v Krušných horách v okolí Kraslic a na Vysočině u Nového Města na Moravě.
Podnik upozornil, že rozsah škod po orkánu Herwart je obtížné jednoznačně stanovit, protože v uplynulém roce se do lesního hospodaření, kromě dalších škod z vichřic, promítaly i další negativní vlivy. Především jde o kůrovcovou kalamitu, která je největší za posledních více než 200 let, a také o škody ze sucha. Největší ztráty pak lesníkům aktuálně působí propad cen dřeva vyvolaný kůrovcovými těžbami. I proto Lesy ČR letos očekávají pokles zisku před zdaněním na 600 až 800 milionů korun z loňských 3,74 miliardy korun.
Zpracování větrných kalamit je pro lesníky z určitého pohledu jednodušší než boj s kůrovcem. S každou generací kůrovce přibudou další stromy, které je nutné asanovat, uvedla Jouklová. Nejsložitější je kombinace obou kalamit současně, což nastalo v uplynulém roce.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *