Sklizeň raných brambor se kvůli počasí opozdí o víc než týden

Letošní sklizeň raných brambor v Česku se kvůli chladnějšímu počasí zpozdí o sedm až deset dní. Přízemní mrazíky poškodily bramborová pole hlavně na jižní Moravě. Od tohoto týdne sice začnou pěstitelé v Polabí vybírat brambory z polí chráněných netkanou textilií, ale ty tvoří jen malou část celkově osázených ploch. Nástup do plné sklizně lze očekávat v polovině tohoto měsíce, řekl Josef Králíček, tajemník Českého bramborářského svazu (ČBS).

Startovací farmářské ceny raných brambor by podle Králíčka mohly být dobré, protože se jejich sklizeň opožďuje i v okolních zemích. Cenu nové domácí produkce by neměly srážet ani brambory z minulého roku, kdy se jich v ČR kvůli suchu urodilo málo. V posledních měsících kvůli tomu obchodníci dovážejí až 25 tisíc tun brambor měsíčně ze zahraničí, zejména z Francie a Německa.

„Ale ani Francie a Německo už nemají významnější zásoby brambor z loňské sklizně. To se také každý rok nestává,“ řekl Králíček. Podotkl, že farmářská cena loňských brambor v Německu převyšuje šest korun za kilogram. „Což je cena poměrně vysoká,“ uvedl.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *