Sklizeň obilovin loni ve středních Čechách klesla

Sklizeň obilovin ve středních Čechách loni meziročně klesla o 12 procent na 1,37 milionu tun, menší byla také sklizeň pícnin, cukrovky, brambor a dalších plodin. Naopak více než o pětinu vzrostla sklizeň řepky a vinné révy, uvedl za Krajskou správu Českého statistického úřadu pro Středočeský kraj Pavel Hájek.

Zemědělci ve středních Čechách minulý rok sklízeli obilniny z více než 258 000 hektarů obhospodařovaných ploch, průměrný výnos činil 5,28 tuny na hektar, oproti roku 2017 zhruba o půl tuny na hektar méně. Ve srovnání s předloňskem mírně ubylo obhospodařovaných ploch. Podíl Středočeského kraje na celostátní produkci loni klesl, v ČR sklidili průměrně zemědělci o 6,5 procenta méně obilovin. V jižní části republiky, například v Jihočeském nebo Jihomoravském kraji, byla sklizeň meziročně mírně vyšší.
„Oblast středních Čech je v ČR dlouhodobě největším producentem obilovin, na celorepublikové sklizni se v roce 2018 podílel kraj necelou pětinou,“ uvedli analytici. Podle nich se podíl na celostátní sklizni po pěti letech dostal pod úroveň 20 procent, nižší podíl Středočeský kraj zaznamenal naposledy v roce 2002.
Konkrétně byla v regionu nižší produkce pšenice i ječmene. Výjimkou byly jarní odrůdy pšenice, žita a ovsa. Meziročně více řepky sklidili zemědělci ve všech regionech, Středočeský kraj byl s více než dvacetiprocentním podílem na celorepublikové sklizni největším domácím producentem řepky a také cukrovky technické (plodina pro výrobu cukru), u níž činí podíl na celorepublikové sklizni více než 27 procent. Co se týče produkce brambor, je Středočeský kraj v rámci republiky druhý po Kraji Vysočina.
V regionu loni výrazně klesla produkce luskovin, důvodem bylo výrazné snížení osevní plochy i produkce. Přesto byl region pátým rokem v řadě největším producentem v ČR.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *