Sklizeň cukrovky v Královéhradeckém kraji letos asi mírně klesne

Sklizeň cukrové řepy v Královéhradeckém kraji letos zřejmě meziročně klesne o dvě procenta na 609 000 tun. Důvodem je zmenšení ploch polí s cukrovou řepou. Hektarový výnos se ale asi mírně zvýší. Vyplývá to z posledního odhadu sklizně podzimních plodin k polovině září, který provedl Český statistický úřad. Královéhradecký kraj tradičně patří mezi největší pěstitele cukrovky v zemi. Pochází z něj téměř pětina republikové produkce cukrové řepy.

Cukrová řepa z regionu míří hlavně do cukrovaru v Českém Meziříčí na Rychnovsku, který patří společnosti Tereos TTD z Dobrovice na Mladoboleslavsku. Cukrovar, který je jediným v Královéhradeckém kraji, zahájil kampaň 26. září. Za předpokládaných 113 dní kampaně zpracuje asi přes milion tun řepy a vyrobí 130 000 tun cukru. Cukrovarníci uvedli, že po loňském katastrofálním suchu se letos pěstování cukrovky alespoň částečně přiblížilo k dlouhodobému průměru.
V očekávané nižší sklizni se odráží pokles osetých ploch, a to o šest procent na 10 244 hektarů. Osevní plocha cukrové řepy se podle statistiků ve srovnání s rokem 2017, kdy byl po 49 letech v Evropě ukončen systém produkčních kvót na cukr, zmenšila o 1072 hektarů, tedy téměř o deset procent. Průměrný hektarový výnos cukrovky však letos zřejmě meziročně stoupne o čtyři procenta na 59,5 tuny z hektaru.
Cukrovary Tereos TTD uvedly, že od zrušení kvót v roce 2017 a následné nadvýroby cukru bude asi letošní kampaň opět po stránce nabídky a poptávky na evropském trhu již vyrovnaná. „Stále však platí, že ceny cukru zůstávají extrémně nízké, což vyvíjí tlak jak na producenty cukru, tak na pěstitele cukrové řepy, kteří se s pěstováním dostávají na hranici rentability,“ uvedl předseda představenstva Tereos TTD Oldřich Reinbergr.
V České republice budou větší plochy cukrové řepy letos sklízet jen farmáři ze Středočeského a Olomouckého kraje. V celém Česku se čeká pokles sklizně o šest procent na 3,5 milionu tun kvůli zmenšení ploch s cukrovou řepou.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *