Skandál se zkaženým masem zasáhl 14 zemí včetně ČR, EU vyšetřuje

Evropská unie zahájila vyšetřování skandálu kolem problémového masa z Polska. Kontroloři v pondělí odcestují do Polska, aby situaci analyzovali, potvrdila mluvčí Evropské komise. Skandálem je podle komise zasaženo nejméně 14 zemí včetně České republiky. Příslušný polský masokombinát v Mazovském vojvodství, kde polské úřady provádějí vyšetřování mimo jiné kvůli ilegálním porážkám zvířat, byl uzavřen.

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála reportáž zpravodajské televize TVN24. Z ní vyplynulo, že během noci byl na jatkách porážen nemocný dobytek. Na trh se dostalo asi 9,5 tuny masa, z toho třetina do zemí EU, napsala dnes agentura DPA.

Ilegální praktiky potvrdil i hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk. Byla to ilegální procedura prováděná v noci, kdy chyběl veterinární dohled,“ řekl Niemczuk.

Podle Evropské komise jsou skandálem kromě Polska podle dosavadních poznatků zasaženy také Německo, Francie, Španělsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko, Švédsko, Česká republika a Portugalsko. Rozsah rozšíření přitom ještě není zcela jasný.

Český ministr zemědělství Miroslav Toman řekl, že do Česka se dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího z problematických polských jatek. Kritizoval přitom, že Varšava opakovaně ujišťovala, že toto maso do ČR vyvezeno nebylo.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *