Sezóna farmářských trhů v Ústeckém kraji začala

V Ústeckém kraji začala sezóna farmářských trhů. Lidé na nich nakoupí potraviny z regionu přímo od pěstitelů a výrobců. Organizátoři přitom zpřísnili kontroly prodávaného zboží. V Ústí nad Labem a Teplicích se změnila místa jejich konání, v Mostě pořadatelské sdružení Český um - Artificum Bohemicum trhy kvůli nezájmu lidí zrušilo. Uvedl to Adam Weber z tohoto sdružení.

Cílem pořadatelů je podle Webera udržet rozsah a kvalitu trhů nastavenou v předchozích letech. Podle něj začali výrobce a pěstitele daleko více prověřovat. Nyní ručí za to, že zboží, které se objeví na jejich trzích, pochází skutečně od prodejců, zdůraznil Weber.
Přibývá farmářů, kteří se do trhů zapojují. Těch kvalitních producentů je však podle Webera omezený počet. Dlouhodobě pociťují jako velký handicap trhů to, že chybí široká nabídka mléčných výrobků. Ale v Ústeckém kraji není žádná mlékárna, která by chtěla jezdit prodávat na trhy v Ústí či Teplicích. Raději prodávají v Praze nebo jiným způsobem, poznamenal Weber.
Ceny za regionální potraviny odpovídají podle Webera cenám jinde na trzích. Pro některé obyvatele Ústeckého kraje jsou však vysoké. Silně pociťují, že Ústecko je chudým regionem. I proto někteří pěstitelé raději prodávají ve Středočeském kraji nebo Praze. V Ústeckém kraji je znát, kdy je před důchodem, řekl Weber. Mezi zákazníky právě senioři tvoří podle Webera početnou skupinu.
Kvůli nezájmu zrušili organizátoři pořádání trhů v Mostě. Naopak na základě požadavků lidí se v Teplicích konají letos farmářské trhy před nákupním centrem Olympie a navíc na náměstí Svobody. V Ústí nad Labem mohou zákazníci nakupovat nově na trzích na náměstí Míru. Díky přesunu od nákupního centra Forum na náměstí Míru jsme zaregistrovali zvýšený zájem lidí, přestože obě místa jsou od sebe vzdušnou čarou 200 metrů, podotkl Weber.
Za čtyři roky pořádání farmářských trhů se počet jejich zákazníků podle Webera stabilizoval. Zprvu se chodili lidé jen dívat, teď už opravdu nakupují, sdělil. Přehled termínů konání trhů a lokalit, kde se konají, najdou zájemci na stránkách společné značky Severočeské farmářské trhy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *