Severočeští zemědělci vyzvali k zařazení kraje mezi suché oblasti

Zemědělci z Ústeckého kraje v Mostě předali ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi výzvu, aby stát přeřadil region mezi oblasti znevýhodněné suchem. Sklizeň byla kvůli suchu loni podprůměrná a letos ještě horší, chovatelé musí dokupovat krmivo. Farmáře v horských oblastech navíc trápí přemnožená spárkatá zvěř. Problém se zvěří by měl podle ministra pomoci řešit nový myslivecký zákon, který chce předložit do konce letošního roku. V Mostě se konalo setkání ministra Tomana se zemědělci Ústeckého a Karlovarského kraje.

Situaci na severu Čech zhodnotil na začátku setkání předseda krajské agrární komory Jaroslav Brožka. „Žijeme v nejsušší oblasti České republiky, kde počasí ovlivňuje žatecký srážkový stín. Výnosy jsou u nás až o třicet procent nižší než v produkčních oblastech, situace je v posledních dvou letech kritická a výkupní ceny obilovin navíc letos výrazně klesly,“ uvedl.
Soukromý zemědělec z Podřipska Vítězslav Škoda řekl, že by farmáři a pěstitelé v Ústeckém kraji potřebovali kompenzace za sucho, jinak některým hrozí konec. „V živočišné výrobě je to strašný problém, protože na jeden rok si zásoby uděláme, ale ne na dva,“ uvedl. Sucho v oblasti pod Krušnými horami vnímá ministr Toman jako problém. „My jsme řekli, že si musíme udělat nějakou řadu deseti let, není to jen otázka posledních dvou let a podíváme se na to, co je možné a co není možné,“ řekl po setkání.
Z dlouhodobého hlediska by mohla podle Tomana se závlahami pomoci plánovaná nádrž Kryry. Ministr ubezpečil zemědělce o tom, že přivaděč k nádrži z Nechranické přehrady na Chomutovsku by měl sloužit pro závlahy.
Problém mají zemědělci také se zvěří, která způsobuje škody lesníkům a chovatelům. „Pracujeme na novém mysliveckém zákoně, který do konce roku předložíme. Na něm se mohou spolupodílet všichni, kteří mají zájem,“ dodal ministr.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *