Šéf šumavského parku dnes ve funkci končí, správa parku prý nefungovala

Ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek dnes končí ve funkci. Minulý pátek jej odvolal ministr životního prostředí Richard Brabec. Neshodli se na způsobu řízení instituce. Ministrovi se nelíbilo, že vedení parku v několika případech překročilo zákon. Správa parku dlouhodobě nefungovala, řekl Brabec. Jeho krok však vyvolal silnou kritiku od některých šumavských obcí a regionálních politiků.

Například Plzeňský kraj se obává, že Mánkovo odvolání znesnadní vyjednávání o zákonu o NP Šumava a může také zmařit několik let trvající proces obnovy křehké důvěry regionu ve správu parku. Mánek prý zásadně zlepšil komunikaci s obcemi a kraji, na jejichž území park leží.

Ministerstvo speciální zákon pro šumavský park neplánuje. Dává přednost novele zákona o ochraně přírody a krajiny s pravidly pro všechny národní parky. Až pak má vzniknout šumavský zákon. Diskutované rozdělení parku na zóny chce schválit zvlášť vyhláškou do poloviny příštího roku.

Podobně mluví i ředitel Chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený. Jeho ministerstvo vybralo, aby dočasně správu národního parku vedl, než z konkurzu vzejde nový ředitel. Zákon o ochraně přírody a krajiny, jímž se národní park řídí, podle něj stačí. Nesmí se však porušovat. Do nového postu jej v pátek ve Vimperku uvede ministrův náměstek Vladimír Dolejský. Ministr se údajně chystá Šumavu navštívit příští týden.
Odvolaný ředitel si za svou prací stojí. Park prý ekonomicky stabilizoval, zavedl desítky projektů na podporu turistiky a zbavil Šumavu kůrovcové kalamity. Podle ekologů ale prosadil nezákonné kácení v nejcennějších částech parku, například oblasti Ptačího potoka v Modravských slatích. Ministrovi se nelíbily ani investice do několika restaurací, správa NP má investovat hlavně do přírody.
O situaci na Šumavě jednal v úterý Brabec s prezidentem Milošem Zemanem. Shodli se, že se napjatá atmosféra musí zklidnit a obce přesvědčit, že výměna vedení parku není krokem proti nim.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *