S kůrovcem bojují lesníci i v pražských lesích

I v pražských lesích bojují lesníci proti kůrovci. V loňském roce vytěžily Lesy hlavního města zhruba 5000 metrů krychlových dřeva, kvůli kůrovci museli odstranit 2630 metrů krychlových dřeva, dalších 1457 metrů krychlových kvůli suchu a 275 metrů krychlových kvůli poškození větrem. Lesníci zaznamenali také smrky napadené dřevokaznou houbou václavkou smrkovou. Informace o vynucené těžbě dřeva zveřejnily Lesy hlavního města na svém webu.

Na rozsahu těžby se loni podepsalo sucho. Lesníci kvůli bezpečnosti intenzivněji kontrolovali stromy u turistických tras, lesních cest a dětských hřišť. Suché a teplé dny během loňského jara a léta zapříčinily i přemnožení kůrovce. „Lesníci věnovali mnoho úsilí prevenci, tedy vyhledávání napadených stromů. Souše jsme z lesních porostů odstraňovali co nejdříve, abychom zabránili kůrovci v jeho dalším rozšiřování,“ uvedly Lesy.

V lesích po celém hlavním městě jsou lapače a lapáky. Lapače, kterých je v Praze 98, jsou umístěny na pasekách s feromonovým odparníkem, který brouky vábí do pasti. Lapáky jsou pokácené stromy, které jsou zakryté větvemi, aby rychle nevysychaly, a slouží jako návnady. Po napadení kůrovcem lesníci odstranili z lapáků kůru přímo v lese, nebo jej z lesa odvezli. Tímto způsobem bylo z celkového množství kůrovcového dříví odstraněno 1221 metrů krychlových.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *