Ryby z výlovu rybníka Buňkov váží letos kvůli suchu a teplu méně

Ryby z výlovu rybníka Buňkov na Pardubicku letos váží méně než loni. Nedostatek vody a teplé počasí způsobily, že ryby neměly dostatek přirozené potravy. Uvedl to Karel Němec z rybářského svazu Přelouč. Rybáři včera zahájili třídenní výlov.

Třicet dekagramů letos bude chybět, ryby mají v průměru kilo čtyřicet. Jak nebylo moc vody v rybníce, nevytvořilo se tolik zooplanktonu. Přikrmováním obilí takového přírůstku nedocílí, řekl Němec.

Pro výlov není ideální počasí, v říjnu jiné roky již bylo chladněji. Voda se kvůli teplu ohřála, čímž se v ní snižuje množství kyslíku. Ryby se tak víc tísní v krajích rybníka. Ve více zabahněných částech se jim může dostat bahno do žáber a ony se udusí, řekl Němec.

Rybník Buňkov je veliký 54 hektarů, v průměru z něj rybaří vyloví kolem 80 tun ryb. Chovají v něm kapry, štiky, candáty, amury a tolstolobiky. Rybník je napájený z Opatovického kanálu, z něj připlují i potravní rybky, plotice, aby tento druh potlačili, přisazují do rybníka i dravé ryby, řekl Němec.

Místní rybářská organizace jen asi pět procent vylovených ryb prodá maloobchodně. Lidé mají prakticky jedinou možnost koupit si čerstvé ryby po tři dny výlovu. Zbylé ryby dodává organizace do rybářských revírů.

Ryby se vozí do pískoven, slepých ramen, do Labe, aby si rybáři, co mají povolenku, mohli zachytat. Sto metrických centů si kamion odveze na orlickou přehradu, sdělil Němec.

Rybník rybářům nepatří celý, zhruba 20 hektarů si pronajímá od soukromých vlastníků. Výnosy z výlovů z Buňkova budou podle Němce spíš stagnovat. Rybník by potřeboval odbahnit. Rybářská organizace ale nemá šanci získat větší dotace.*

Komentáře ke článku 1

  • Petr

    Hlavně, že nějaké ryby jsou. To je už jak u zemědělců, těm se také pořád něco nelíbí 😀 . Já jsem byl spokojený, jaké jsem měl letos úlovky a ještě zdaleka nekončím. Teď začnu chodit na štiky na řeku. Mám na to nový prut z https://www.parys.cz/ , tak jsem zvědavý na své první úlovky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *