Ryby nakažené herpes virem jsou i na Chrudimsku

Veterinární správa nařídila usmrcení ryb v rybnících Zámecký a Ježkovka v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Jsou nakažené herpes virem. Ryby pocházejí z chovu přeloučského rybářského svazu. Rybáři postupně likvidují chovy i v dalších šesti rybnících na Pardubicku. Uvedl to Radek Axmann z Krajské veterinární správy Pardubického kraje. Nákaza je i jinde v republice.

Státní podnik Povodí Odry oznámil, že musí kvůli virové infekci zlikvidovat až 60 tun ryb chovaných v Petrově rybníce v Krnově na Bruntálsku. „V Zámeckém rybníce se nákaza potvrdila, v rybníce Ježkovka zatím ne, ale to nezmanená, že tam není. Zdrojem infekce byly latentně infikované rybí násady z rybníku Strach na Pardubicku nakoupené v roce 2017 a 2018. Jak rybáři s rybami postupně hýbají, nakažené ryby se dostávají do dalších rybníků,“ řekl Axmann. Chovy v rybnících Zámecký a Ježkovka v Heřmanově Městci musí rybáři zlikvidovat zhruba do poloviny září.

V pátek dokončí výlov rybníků Mlynářský, Černovka a Moře v Rašově, místní části Turkovic na Pardubicku. Ryby postupně převáží do Břehů na Pardubicku, kde má sádky a kde je v pondělí 19. srpna usmrtí ve speciálních kontejnerech. Kafilerie ryby zpracuje na masokostní moučku, která se pak spálí v cementárně. Veterinární správa také nařídila uzavřená a ochranná pásma, jež tvoří přítoky do rybníků, Sopřečský a Mlýnský potok. Zakazují přesuny ryb uzavřeného pásma a do něj. Dovolují pouze sportovním rybářům lovit a usmrtit ryby pro vlastní potřebu.

Přeloučský rybářský svaz chová ryby v 17 rybnících na Pardubicku a Chrudimsku. Už loni rybáři likvidovali chovy v Buňkově a Malém Buňkově a Račanském rybníce. Tehdy jim veterinární správa nařídila také plošné vápnění, letos budou rybáři vápnit pouze obvody rybníků.*

Komentáře ke článku 1

  • Skala Jiří

    Na zámeckém parku je zajištěn odchyt a přesun labutí s mládětem na bezpečnou lokalitu, nebo dojde k vypuštění rybníka a nechá se napospas a úhynu mláděte?
    Po kolika letech se sem na zámecký rybník labutě vrátili a vyvedli i mladé.
    Děkuji za info.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *