Rybáři na Pardubicku pokračují v likvidaci ryb nakažených virem

V pátek začne výlov rybníků Mlynářský, Černovka a Moře v Rašově, místní části Turkovic na Pardubicku. Ryby jsou nakažené herpes virem a musejí se usmrtit. Chovy ve třech rybnících na Pardubicku, v nichž byly také nakažené ryby, jsou již zlikvidovány. Řekl to Radek Axmann z Krajské veterinární správy Pardubického kraje. Všechny rybníky jsou rybářského svazu z Přelouče. Loni už rybáři likvidovali v Buňkově a dvou menších rybnících v okolí, Malém Buňkově a Račanském rybníce. Letos v létě rybáři nechali usmrtit ryby v Buňkově, Malém Buňkově v obci Břehy a rybníce Švihov v Žáravicích.

„Velmi pravděpodobně si rybáři nakoupili v roce 2017 nakaženou násadu do rybníku Strach v Rašovech,“ řekl Axmann pravděpodobnou verzi, jak se nákáza přenesla loni a objevila i letos. Herpes virus je nebezpečný pro kapry a koi kapry, nákaza není léčitelná, ryby ji zpravidla nepřežijí. Lidé se virem nakazit nemohou. Mechanicky se po krátkou chvíli nákaza může přenést s pomocí savců, ptáků, rybářským náčiním a oděvem, virus chvíli přežije ve vodě, řekl Axmann.

Výlov rybníků Moře, Černovka a Mlynářský začne v pátek 9. srpna a dokončí se v pátek 16. srpna. K rybníkům není možné dovézt kontejnery, v kterých se ryby usmrcují. Vylovené ryby proto rybáři převezou do Břehů, kde mají pozemní nádrže, v nich ryby zůstanou do pondělí 19. srpna a následně je udusí oxidem uhličitým v kontejnerech. „Ryby se pak zlikvidují v kafilérii. Je předepsáno, že masokostní moučka se musí spálit v cementárně,“ dodal Axmann.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *