Rybáři a producenti ryb dostanou v dotacích asi 1,1 mld. korun

Vláda dnes schválila operační program Rybářství 2014–2020, který jí předložil ministr zemědělství Marian Jurečka. Rybáři a producenti ryb dostanou v příštích sedmi letech přibližně 1,1 miliardy korun, zatímco v předešlém období 2007–2013 to bylo 975 milionů korun. Zaměření dotací bude širší, nově o ně budou moci požádat začínající rybáři nebo podnikatelé, kteří chtějí například nakoupit rybochovná zařízení. Informoval o tom ředitel odboru komunikace Ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Rybáři a producenti ryb mohou v příštích letech počítat s širším zaměřením dotací z nového OP Rybářství, který dnes schválila vláda.

„V příštích sedmi letech budou z evropských dotací ve větší míře podpořeni například začínající rybáři na rozjezd svého podnikání. Dnes schválený program bude zaměřený mimo jiné také na rozvoj rybářské turistiky a důslednější zpracovávání údajů o akvakultuře,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Přibližně 1,1 miliardy korun určených v příštích letech pro OP Rybářství poslouží také k modernizaci a výstavbě zpracoven ryb nebo recirkulačních zařízení a průtočných systémů pro chov ryb.

Kromě zhruba 855 milionů korun zajištěných z evropského rozpočtu doplní operační program i peníze z národních zdrojů. Podle typu dotace to bude od 10 do 25 % z českého rozpočtu.

„Cílem programu Rybářství je zlepšit postavení českých producentů ryb na evropském trhu, zvýšit produkci, propagovat rybníkářství a podpořit uplatňování inovací a vědeckých poznatků v praxi. Upřednostňovány budou takové způsoby hospodaření, které přispívají ke zlepšení životního prostředí a biologické rozmanitosti,“ uvedl ministr Jurečka.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *