Růst ceny půdy se zpomaluje, zvýší se jen cena vysoce kvalitních půd

Cena zemědělské půdy v České republice letos meziročně vzrostla o 19,1 procenta. Nejvíce se v průměru platí za metr čtvereční v Olomouckém kraji, nejméně v Libereckém a Moravskoslezském. Pro české zemědělce se stává nákup půdy v některých regionech nevýhodný. Vyplývá to ze statistik společnosti Agro21, informoval Jiří Jaklín ze společnosti Agro21.

„Zemědělství v letošním roce vykazovalo horší výsledky a zemědělci přestávají akceptovat rostoucí ceny. Nabídku přes 20 korun za metr čtvereční průměrné a podprůměrné půdy ignorují, protože se jim nevyplatí,“ říká Jaklín a dodává, že podle jeho názoru poroste v příštím roce zejména cena vysoce kvalitní půdy“.

Z poznatků společnosti Agro21, která se specializuje na výkup půdy pro zemědělce, na výměnu a scelování roztříštěných zemědělských pozemků, vyplývá, že ceny za metr čtvereční zemědělské půdy stále rostou oproti 31%, respektive téměř 40% meziročnímu růstu v letech 2012, respektive 2013, tempo se však v posledních letech zpomaluje. Aktuálně se platí v České republice za metr čtvereční 15 až 30 korun. Nejvyšší ceny jsou na Prostějovsku, na Olomoucku a Vyškovsku. Nejlevněji je možné koupit půdu v Libereckém a Moravskoslezském kraji, například na Bruntálsku nebo na Frýdecko-Místecku.

V některých lokalitách již podle společnosti Agro21 narazila cena na koupěschopnou poptávku, zejména u průměrných nebo podprůměrných pozemků, a proto se dá očekávat, že již neporoste tak rychlým tempem jako dosud. Zemědělci, kteří na půdě hospodaří a uvažují o jejím výkupu nebo chtějí pozemky přikoupit, pečlivě zvažují poměr ceny a potenciálních výnosů. Při ceně přes 20 korun za metr čtvereční půdy průměrné bonity už neprojevují zájem. Dá se očekávat, že ceny příliš neporostou ani v oblastech, kde je dlouhodobě nedostatek srážek, kde hrozí eroze nebo kde byly dosud výsledky hospodaření dosahovány s pomocí dotací. Situaci nepomáhá ani fakt, že letošní sklizeň byla zhruba o 10 % nižší než loňská.

Pomalu opadá i zájem velkých investorů, kteří zatím viděli velký potenciál v cenovém boomu. Ti se nyní soustřeďují na vyhledávání vysoce kvalitní půdy a jen za tu jsou ochotni zaplatit vyšší cenu. Tento postup je ovlivněn i růstem úrokových sazeb, které zdražují investorům peníze,“ vysvětluje Jiří Jaklín.

Součástí trhu s půdou jsou spekulanti, kteří se snaží obohatit na neostatečné informovanosti nebo právní nezkušenosti prodávající i kupujících, zvláště pokud jsou jimi fyzické osoby. Podle Jiřího Jaklína jsou však z trhu vytlačováni s tím, jak roste informovanost veřejnosti.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *