Ruský zákaz dovozu vepřového z EU bude řešit WTO

Evropská unie se kvůli ruskému zákazu na dovoz vepřového masa obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO). Uvedla to dnes Evropská komise s tím, že ruské restrikce znamenají pro farmáře ze zemí EU výrazné ztráty a dvoustranná jednání s Moskvou zatím k ničemu nevedla. Rusko uvalilo úplné embargo na dovoz evropských prasat, vepřového a výrobků z něj na konci ledna poté, co byly v Litvě nalezeny dva kusy uhynulých divokých prasat nakažených prasečím morem. Později byly dva uhynulé kusy nalezeny také v Polsku.

Evropská komise, která sama na potenciálně postiženou oblast, vyhlásila karanténu, měla ruský plošný zákaz za nepřiměřený a neúspěšně se snažila s Rusy vyjednávat. Představitelé komise mimo záznam přiznávají, že jednání komplikuje také ukrajinská krize.
„Ruští partneři nadále odmítají náš návrh změn embarga, který by s výjimkou postižené oblasti dovoz umožnil,“ uvedl unijní komisař pro zdraví Tonio Borg. EU navíc poukazuje na zjištění, že nakažení divočáci nejspíš přešli hranici ze sousedního Běloruska, kde se – stejně jako v Rusku – nákazu úřadům dosud nepodařilo zastavit.
Zástupce generálního ředitele pro zdraví a spotřebitele Evropské komise Ladislav Miko ČTK řekl, že EU ještě před vypuknutím sporu oběma zemím nabízela kvůli tamní nákaze expertní i finanční pomoc. „Obávali jsme se, že se to dostane na naše území. Což se bohužel také stalo,“ poznamenal Miko. Ruský přístup byl poté podle něj „velmi neadekvátní“.
Borgův kolega Karel De Gucht odpovědný za obchod dnes zdůraznil, že ruský postup je proti pravidlům WTO. „Po týdnech jednání a snah s ruskými protějšky věc vyřešit nevidíme absolutně žádný pokrok. Evropa musí chránit své výrobce vepřového masa. Nemá proto na výběr a bude případ řešit v rámci Světové obchodní organizace,“ dodal.
Omezením dovozu v lednu Rusko uzavřelo přístup na svůj trh čtvrtině vepřového, které každoročně dováželo. Loni přitom dovoz představoval 1,4 miliardy eur (asi 37,8 miliardy korun). Výpadky se snaží kompenzovat vyššími dovozy z USA a Argentiny.
Prvním krokem podle pravidel řízení v rámci WTO jsou opět bilaterální jednání. Pokud tyto konzultace za 60 dní nedospějí k výsledku, může ale EU požádat WTO o ustavení panelu, aby kolektivně posoudil legalitu ruských opatření. Rusku by pak – pokud by embargo bylo posouzeno jako neoprávněné – mohla být prakticky nařízena například povinnost finanční kompenzace.
„To by mohlo být velmi zásadní. Pokud si pamatuji, tak historicky se země snaží k tomuto kroku ani nedospět,“ podotkl Miko.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *