Rusko zakázalo dovoz masa z Běloruska

Rusko dnes zavedlo omezení na dovoz masa z dalších osmi běloruských podniků. Pod zákaz spadá téměř veškerý dovoz běloruského masa do Ruska, přibližně 400 000 tun v hodnotě nejméně 300 milionů dolarů (6,6 miliardy korun). Informovala o tom agentura RIA Novosti. Média spekulují, že Moskva trestá Minsk za reexport západních potravin, jejichž dovoz Rusko zakázalo v odvetě za západní sankce.

Moskva často čelí kritice, že zákazy dovozu používá jako zbraň ve sporech s dalšími státy, ať šlo v minulosti o sardinky z Pobaltí, moldavská vína či gruzínskou minerálku.Ruský úřad Rosselchoznadzor, pověřený veterinární a fytosanitární kontrolou nad zemědělskou a potravinářskou produkcí, tvrdí, že běloruské výrobky neodpovídají ruským normám a požadavkům kvůli výskytu škodlivých mikroorganismů a antibiotik. Běloruské laboratoře nenalezly to, co našla ruská strana, odpověděl z Minsku mluvčí tamního ministerstva zemědělství. Bělorusko vyváží své masné výrobky do 56 zemí světa, a tak prý jistě nalezne odbytiště i pro produkci zavrženou ruskými úřady.

Z Běloruska loni pocházela asi desetina ruského dovozu potravin, letos ale tento podíl nejspíše výrazně vzrostl kvůli tomu, že Rusko v odvetě za západní sankce zakázalo dovoz západních potravin. Příležitosti využili běloruští obchodníci, podle podnikatelského listu RBK například vývoz ryb ze suchozemského Běloruska do Ruska vzrostl o 98 procent. Běloruský premiér se tento měsíc nechal slyšet, že Minsk plánuje v příštím roce zvýšit vývoz běloruských potravin do Ruska o třináct procent oproti letošnímu roku.
Moskva však pohrozila omezením tranzitu potravin z Běloruska do Kazachstánu, protože potraviny prý cestou vesměs končí na ruském trhu. Už také, nehledě na společnou celní unii, zpřísnila pohraniční kontroly s vysvětlením, že právě přes Bělorusko proudí do země zakázané zboží.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *