Rusko chce nahradit USA v roli dodavatele sóji do Číny

Rusko hodlá nahradit Spojené státy v roli dodavatele sójových bobů do Číny, zvýší kvůli tomu jejich produkci na Dálném východě. V Pekingu to v rozhovoru s novináři řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Čína hledá jiné dodavatele této plodiny, protože její dovoz sójových bobů z USA se kvůli obchodní válce podstatně snížil, v září meziročně o více než 80 procent. Uvedla to agentura Bloomberg.

Jedním z výsledků americké obchodní války je užší spojení Číny s Ruskem. Země hodlají v zemědělství blíže spolupracovat také v dodávkách rýže, vepřového masa, drůbeže, ryb, jakož i na rozvoji logistiky. Čína se také snaží diverzifikovat zdroje potravin také v rámci politiky novodobé Hedvábné stezky. Vzhledem k tomu, že USA a Čína vedou obchodní válku, „určitá část trhu se sójou se otevřela a my jsme se s čínskými partnery dohodli, že v tomto konkrétním segmentu budeme aktivnější,“ řekl Medveděv.
Ruská produkce sójových bobů se v posledních letech zvyšuje, podle údajů ministerstva zemědělství USA by v sezóně 2018/2019 měla dosáhnout rekordních 3,9 milionu tun, z toho 700 000 by mělo připadnout na vývoz. V porovnání se světovou exportérskou špičkou je to ale zanedbatelné množství, Brazílie v této sezóně prodá v zahraničí kolem 75 milionů tun. Dovoz z této země Čína už zvýšila.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *