Rekordní těžba dřeva na jihu Čech

Těžba dřeva na jihu Čech loni vzrostla zhruba o 11 procent na 2,3 milionu metrů krychlových a byla nejvyšší za posledních pět let. Výrazně vyšší byla především nahodilá těžba, která zahrnuje odstraňování polomů či likvidaci stromů napadených škůdci. Ta vzrostla téměř čtyřikrát na více než jeden milion kubíků. Uvedla to Ivana Vacková z Krajské správa Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích.

V celorepublikovém měřítku se kraj na těžbě dřeva podílel 14,3 procenty, čímž si udržel první pozici mezi regiony. Nejčastěji se získávalo dřevo v rámci nahodilé těžby v důsledku živelních příčin – téměř 753 000 metrů krychlových, těžba v důsledku poškození hmyzem dosáhla hodnoty vyšší než 198 000 metrů krychlových. Po Jihočeském kraji druhý nejprudší nárůst objemu nahodilé těžby dřeva zaznamenal Liberecký kraj. Jehličnany tvořily téměř 95 procent z celkové těžby kraje, nejvíce se těžil smrk. Podíl listnatých dřevin činil 5,4 procenta, převažovala v něm těžba buku. Meziročně také narostla rozloha chemicky a biologicky ošetřené lesní půdy. „V loňském roce bylo ošetřeno 10 208 hektarů lesní půdy, což představuje meziroční nárůst o 80,4 procenta,“ uvedla Vacková.  O více než 61 procent také podle Vackové narostly škody způsobené lesní zvěří. Ty byly v kraji vyčísleny téměř na 3,8 milionu korun.*

Komentáře ke článku 1

  • Jméno

    To je dnes ohromně moderní, že? Všechno se kácí, protože je všechno „napadené škůdci“. Lesy rostou na planetě stovky milionů, snad i miliardy, let a nikdo je před škůdci chránit nikdy nemusel. To až člověk – přišel, začal do všeho kecat a všechno na co sáhl tak pos*al, od své rádoby civilizace až po chod ekosystémů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *