Řecké vládě se nelíbí zařazení řeckého jogurtu do české vyhlášky

Řecké vládě vadí zařazení řeckého jogurtu do české vyhlášky určující požadavky pro mléčné výrobky. Uvedl to web EurActiv.com. Podle řeckých úřadů je zmíněný jogurt produktem typickým pro Řecko a označení "řecký jogurt" u českých výrobků by bylo vůči zákazníkům zavádějící. Tamní úřady se proto obrátily na Evropskou komisi. České ministerstvo zemědělství podle serveru E15.cz, který na článek upozornil, zatím výhrady Řecka nekomentovalo.

Návrh vyhlášky ukotvuje podle E15.cz v českém právním řádu směrnici Evropské unie, kterou před několika lety schválily členské státy a Evropský parlament. Konkrétní podobu vyhlášky si členské země tvoří samy. Řecký ministr pro rozvoj venkova a potraviny Evangelos Apostolu v dopise Evropské komisi uvedl, že využívání označení „řecký jogurt“ v české vyhlášce odporuje unijní směrnici pro poskytování informací o potravinách spotřebitelům, která uvádí, že údaje na potravinových výrobcích nemají být zavádějící, píše EurActiv.com.

Termín řecký jogurt je zavádějící a neodráží realitu, protože uvádí konkrétní zemi původu, Řecko, které daný výrobek vděčí za svou pověst, napsal podle serveru Apostolu.

Podle EurActiv.com v současnosti Evropská komise kvůli využití termínu „řecký jogurt“ jedná s českými úřady. Mluvčí českého ministerstva zemědělství Markéta Ježková řekla serveru E15.cz, že se nyní vypořádávají poslední připomínky komise k vyhlášce, k dopisu řeckého ministra se nevyjádřila.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *