Rakousko zpřísní preventivní opatření proti šíření ptačí chřipky

V souvislosti s potvrzením výskytu ptačí chřipky v Česku a na Slovensku se dnes rakouské úřady rozhodly zpřísnit preventivní opatření proti šíření nemoci v chovech drůbeže. Informovala o tom agentura APA. V severoněmeckém Schwerinu kvůli ptačí chřipce uzavřeli místní zoologickou zahradu. Vysoce agresivní kmen viru H5N8 našli u husy sněžní, kterou v zoo chovali. Německo se potýká s ptačí chřipkou od loňského listopadu. V zemi kvůli ní vybili už kolem čtvrt milionu ptáků ve velkochovech.

Rakousko zpřísnilo preventivní opatření kvůli ptačí chřipce v reakci na středeční oznámení českých a slovenských úřadů o výskytu agresivní nemoci opeřenců. Dosud zvláštní opatření platila jen v chřipkou postižených oblastech na západě Rakouska, úřady je ale nyní rozšířily na celou zemi. Rakouští chovatelé budou muset mít drůbež jen v uzavřených prostorech, pitnou vodu jim nesmějí dodávat z otevřených zdrojů v přírodě a důkladněji musí probíhat i dezinfekce. Kromě Itálie a Lichtenštejnska potvrdily výskyt ptačí chřipky už všechny země sousedící s Rakouskem.

Zaměstnanci schwerinské zoo uhynulou husu našli v neděli, následné testy potvrdily, že se nakazila virem chřipky H5N8. Jak dlouho zůstane zoologická zahrada v metropoli spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko uzavřená, není podle jejího vedení zatím jasné. Zoologická zahrada přitom přijala již v listopadu preventivní opatření proti šíření nákazy. Pelikány a čápy umístila do uzavřených prostor, aby zabránila jejich styku s divokými ptáky. Pavilony s plameňáky a tučňáky dostaly nové zastřešení. Husy sněžní ale podle zoo nebylo možné do vnitřních prostor umístit.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *