Řád za zemědělské zásluhy z rozvoj věhlasu francouzského vinařství

Za dlouhodobý přínos podporující francouzsko-českou spolupráci předal francouzský velvyslanec Roland Galharague insignie důstojník Řádu za zásluhy v zemědělství Zlatko Míčkovi, který přispěl k rozvoji věhlasu francouzského vinařství v České republice. Je to gesto, vyjadřující vděk Francie, za neúnavné zasazování se o šíření jejího dobrého jména, podotkl velvyslanec.

Jak uvedl, díky Zlatku Míčkovi lidé v České republice poznávají od roku 1995 ušlechtilá francouzská vína. Míčka, původem jaderný fyzik, který se podílel na výstavbě elektrárny Dukovany, zahájil kariéru sommeliéra. V roce 2002 stál u zrodu společnosti Merlot d’Or, která dováží vína ze všech oblastí Francie. „Stal se skutečným průkopníkem,“ prohlásil velvyslanec. Spolupořádá tradiční degustaci Audienci Grand Cru Classé Bordeaux, kde se představují nejprestižnější vinařství z Bordeaux, regionu s velkou tradicí. Tato oblast při ústí řeky Garonny patří mezi nejznámější vinařské oblastí na světě. Míčka také v Praze otevřel vinotéku s restaurací, kde představuje francouzská vína.  „Udělení tohoto řádu mi dodává novou energii na své cestě objevující vlastnosti vín z Francie, vín, která nejsou jen tekutinou k zážitku při jejich konzumaci, ale představují životní příběhy, úspěchy i pády, ale i historii celých oblastí, vesnic nebo konkrétních rodin. Je skvělé, když dostanete tak prestižní ocenění za ´službu´ vínu, za poslání které se stalo vaší životní filosofií,“ uvedl Míčka a zdůraznil, že francouzské víno má jednu neopominutelnou vlastnost, schopnost spojovat lidi napříč světem i kulturami.
Připomněl, že Audience Grand Cru Classé Bordeaux je setkání, kde se zájemci dozvědí mnoho zajímavých informací, které nejsou běžně veřejnosti dostupné, a to přímo od samotných vinařů a sklepmistrů z kraje Bordeaux. Ti se neomezují pouze na vína, ale dávají nahlédnout i do života Francouzů z nejúrodnější oblasti vinné révy. Tato akce je považována za zcela unikátní vinařskou událost ve střední Evropě. Míčka zasedá také v předsednictvu jediného investičního fondu zaměřeného na vína v ČR – Wine Investment Partners.
Řád za zemědělské zásluhy je udělován od roku 1883 a je odměnou za služby v zemědělství. O jeho udělení rozhoduje ministr zemědělství na doporučení rady Řádu za zemědělské zásluhy. Vloni toto ocenění získal Oldřich Obermaier z mlékárenské společnosti Savencia.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *