Ptačí chřipka zachvátila krůtí farmu na východě Anglie

Na jedné z drůbežích farem v hrabství Lincolnshire na východě Anglie byla u více než pěti tisíc krůt zjištěna ptačí chřipka. Většina nakažené drůbeže už pošla, zbylé krůty musejí být utraceny. Oznámilo to tamní ministerstvo životního prostředí, výživy a záležitostí venkova.

Úřad veřejného zdraví Anglie sdělil, že nebezpečí pro lidi je velmi malé. Dodal, že kolem zasažené drůbeží farmy byla ustavena tříkilometrová ochranná zóna, kromě toho ministerstvo zavedlo širší, desetikilometrové kontrolní pásmo, které má zajistit, aby se choroba dál nešířila, uvedla stanice BBC.

Takzvanou ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvlášť nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky H5N1 se objevil zhruba před 20 lety v Asii, odkud se rozšířil do celého světa. Na člověka se virus ptačí chřipky přenáší jen zřídka, pak má ale vysokou úmrtnost – nepřežije více než polovina nakažených.

Podtyp, který zdecimoval lincolnshireskou farmu, je H5N8. Mezi ptactvem je vysoce nakažlivý. Tento virus už letos na podzim řádil na drůbežích farmách ve více evropských zemích – v Dánsku, Francii, Německu, Nizozemsku, Maďarsku, Polsku a Rakousku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *