Ptačí chřipka se dále šíří

Asi 30 000 kuřat vybili do 14. listopadu na farmě na severu Německa kvůli ptačí chřipce. Laboratoře u nich potvrdily nakažení agresivní kmenem H5N8. Nákazu u uhynulých volně žijících ptáků potvrdily testy také v Dánsku. Kodaň proto nařídila chovatelům držet drůbež v uzavřených prostorech. Výskyt viru ptačí chřipky u drůbeže i volně žijících ptáků ohlásilo v posledních týdnech několik evropských zemí. Dál se šíří například v Maďarsku.

Jak se drůbež na farmě v obci Grumby nedaleko severoněmeckého Schleswigu nakazila, není zatím jasné. Zvířata onemocněla kmenem H5N8, u nějž se doposud nezaznamenal přenos na člověka. Dánsko, které sousedí s německou spolkovou zemí Šlesvicko-Holštýnsko, kde leží postižená farma, nařídilo chovatelům, aby drůbež drželi až do odvolání v uzavřených prostorách. Nařízení vstoupilo v platnost o půlnoci. Podle agentury Reuters se netýká kachen a hus.  Už minulý týden Kodaň nařídila zlikvidovat 300 000 vajec dovezených z německé drůbežárny v Grumby. Ptačí chřipka se v posledních týdnech objevila také na farmách na západě Rakouska, v Nizozemsku, Polsku, Maďarsku a Chorvatsku. Některé země včetně Kanady, Izraele a Srbska už zakázaly dovoz drůbeže z Maďarska, kde se nemoc rozšířila už do pěti obcí v župách Básc-Kiskun a Békés na jihu země.

Virus takzvané ptačí chřipky se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a pak po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *