Prvním kolem hodnocení Svatomartinských vín prošlo 90 procent

Prvním kolem hodnocení Svatomartinských vín letos prošlo ve Valticích 90 procent přihlášených vín, tedy 268 z 298 přihlášených vzorků. Loni jich bylo 369. Letošní ročník by tak měl být podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce velmi kvalitní. Předpokládá se, že na trh půjde 2,2 milionu lahví Svatomartinského.

Definitivně jasno v počtu lahví i vzorků bude 31. října, kdy se uskuteční druhé kolo hodnocení.

I přes ne úplně ideální rok z hlediska počasí se mohou lidé těšit na velmi dobrá vína. Ani jarní mrazy nebo letní sucho se nepodepsaly nepříznivě na kvalitě. Kvůli mrazům bude sice letos obecně vína o něco méně, ale to se neprojeví u odrůd pro výrobu Svatomartinských vín. Hrozny pro mladá vína se sklízely ještě před zářijovými dešti a jejich kvalita a vyzrálost byla velmi dobrá, řekl Machovec, který stojí za znovuobnovením tradice a popularitou Svatomartinských vín.

Hlavní sommeliér Národního vinařského centra Marek Babisz letos doporučuje růžová vína, budou mít ovocnou aromatiku. Obzvlášť vynikat bude podle něj odrůda Zweigeltrebe. Z bílých vín ho velmi příjemně překvapil Muškát moravský pro svůj krásný aromatický projev a svěžest. Z červených doporučuje Modrý Portugal a také Svatovavřinecké zejména v kombinaci s dobrým jídlem.

Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Letos již potřinácté organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem.

Svatomartinské slavnosti se konají po celé republice, první víno se otevírá 11. listopadu na náměstí Svobody v Brně v 11 hodin.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *