Prvenství ve světové výrobě vína má letos Francie

Francii se letos podařilo dosáhnout prvenství ve výrobě vína. Pomohl jí k tomu propad úrody vinné révy a patnáctiprocentní pokles výroby vína v Itálii, která byla poslední dva roky první. Francie si naopak meziročně v produkci polepšila o deset procent. Informovala o tom Mezinárodní organizace pro révu a víno.

Zatímco francouzští vinaři letos vyprodukují 46,2 milionu hektolitrů vína, tedy 6,16 miliardy lahví, Itálie nepřekoná 44,4 milionu hektolitrů. Francie a Itálie jsou ve výrobě vín dlouhodobými rivaly a v čele pelotonu světových výrobců vína se až na výjimky střídají. V minulém století tradičně vedla Francie.
Celková světová výroba vína letos klesne o šest procent na 271 milionů hektolitrů. Španělsko, které loni sesadilo Francii z druhé pozice, má letos úrodu nižší o 19 procent, a vrací se tak na třetí příčku. Produkce vína dosáhne jen 37 milionů hektolitrů. V USA dosahuje letos výroba 22 milionů hektolitrů, v Chile deseti milionů a na Novém Zélandu pro tuto zemi rekordních 3,2 milionu.
S prudkým poklesem produkce vína se letos potýkají i země ve východní Evropě, včetně Slovenska. V jeho případě pokles produkce proti loňsku činí 16 procent.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *