Program revitalizace Krušných hor

Ministři zemědělství a životního prostředí dostali za úkol předložit vládě do 1. listopadu 2016 program revitalizace Krušných hor. Novinářům to na výjezdním zasedání vlády v Ústí nad Labem řekl premiér Bohuslav Sobotka. Strategický dokument, který se týká zalesňování hor v Ústeckém a Karlovarském kraji, už odborníci připravují.

Lesní porosty podél česko-německé hranice na severozápadě Čech v 70. a 80. letech silně poškodila imisní kalamita. „Program revitalizace Krušných hor do roku 2030 bude zahrnovat investice v řádu několika miliard korun. Dotkne se 41 000 hektarů lesních porostů, které jsou jak v majetku Lesů ČR, tak obecních i soukromých vlastníků,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Mezi jinými ministerstvo plánuje další vápnění lesů pro zlepšení půdy či novou výsadbu. „Máme vyčleněny prostředky z národního rozpočtu, z rozpočtu Lesů ČR i ze dvou operačních programů,“ uvedl Jurečka. Ministerstvo nyní připravuje podrobnou analýzu současného stavu porostů v Ústeckém a Karlovarském kraji. Podle studie z roku 2008 by bylo třeba na obnovu porostů věnovat 3,4 až 5,4 miliardy korun. V Krušných horách je k vápnění vhodných přibližně 22 000 hektarů porostu. Vápnění na necelých 9000 hektarech má již stát na příští dva roky nasmlouváno, počítá s výdaji přibližně 100 milionů korun. Zbytek by se měl vápnit od roku 2017, přibližně 4000 hektarů ročně, píše se v materiálu, který vláda schválila.
V evropském Programu rozvoje venkova je do roku 2020 připraveno na zlepšování životaschopnosti lesů skoro 500 milionů korun, mohou je ale čerpat lesníci z celé republiky.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *