Produkce Svatomartinských vín opět mírně klesne

Produkce Svatomartinských vín letos klesne pod dva miliony lahví na více než 1,9 milionu. Známku získalo 342 vín od 107 firem. V tiskové zprávě to dnes uvedl Vinařský fond. Produkce Svatomartinských vín rostla do roku 2012, od té doby mírně klesá. Nižší než loni je i počet firem, které známku získaly.

Odhadovaný počet lahví dodaných na trh může ještě stoupat. Předpoklad vychází z množství dosud objednaných jednotných záklopek na hrdla lahví. Vinaři však mají od šarží, kterým byla během hodnocení udělena možnost používat značku Svatomartinské, vyrobeno vína více, a mají tedy možnost záklopky ještě přiobjednat.
O udělení značky Svatomartinské se letos ucházelo 430 vzorků vín, tedy 88 vzorků neprošlo. Loni se zpřísnila pravidla hodnocení s cílem zachovat množství uznaných vín, ale zvýšit jejich kvalitu. „Navzdory deštivému počasí na konci léta mohu s potěšením konstatovat, že kvalita Svatomartinských vín je i přesto velmi dobrá. Svědčí to o šikovnosti našich vinařů, kteří si i v náročných ročnících dokážou poradit a vyrobit výborná vína,“ uvedl Pavel Večeřa z Vinařského fondu.
Nejvíce Svatomartinských vín bude odrůdy Müller Thurgau s 89 víny. Bílá vína dále doplní červená odrůda Modrý Portugal s 59 víny a Svatovavřinecké s 29 víny. Nabídku letošní Svatomartinských završí růžová vína odrůd Svatovavřinecké s 59 víny, Zweigeltrebe s 28 víny a 13 Modrých Portugalů. U vinařů, na pultech obchodů, v restauracích a vinotékách bude k mání také sedm Svatomartinských cuvée neboli směsí více odrůd.
Odborníky překvapila kvalita a charakter bílých a růžových Svatomartinských vín. „Celkově v letošním roce můžeme očekávat spíše svěží a lehčí vína s nižším obsahem alkoholu. Vůně a chuť bude u mnohých vín s výrazně ovocitým aroma, připomínajícím u bílých vín tóny ananasu, broskve, limetky, kiwi a banánu, u růžových vín tóny třešní, višní a zralých jahod doplněné o smetanovo-jogurtové tóny a u červených vín tóny přezrálých višní, planých švestek a červeného rybízu,“ uvedl Marek Babisz z Národního vinařského centra. Svatomartinská vína nového ročníku vinaři otevřou 11. listopadu. Hlavní akce se uskuteční v Brně na náměstí Svobody.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *