Prodané vánoční jedle v květináči se mohou vrátit do české přírody

Pražané si mohou koupit vánoční jedličku v květináči. Příspěvková organizace Lesy hlavního města připravila celkem 250 stromků jedle bělokoré, které budou na jaře vhodné k vysazení do zahrady nebo lesa. Informovala o tom tisková mluvčí organizace Petra Fišerová. Půlmetrovou jedličku za 100 korun prodávají Lesy na sedmi místech, v Zahradnictví Ďáblice, v ekocentru Prales a u hájoven v Divoké Šárce, v Hostivařském lesoparku, Kunratickém lese, Čimickém a Chuchelském háji.

Při dodržení správných podmínek, pomalé teplotní aklimatizaci, dostatečném zalévání a zajištění vzdušené vlhkosti by mohly jedličky sloužit i po Vánocích. Protože se nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese, sdělila Fišerová s tím, že návod, jak se o stromek správně starat, dostane kupují při pořízení jedličky.
Stromky, které jsou z lesní školky ve Staré Boleslavi, by mohly vytvořit novou část Kunratického lesa. Lesy hlavního města zde plánují uspořádat 7. dubna 2018 společné vysazování vánočních jedliček. Inspirací byl lesníkům projekt Vánoční stromky zpátky do lesa, který od roku 1998 realizuje brněnský Ekologický institut Veronica.
Výsadbou sazenic jedle bělokoré se Lesy hlavního města snaží vrátit tento druh do české přírody, ve které byl dříve nejhojnějším jehličnanem. Ve 20. století vymizel kvůli nevhodnému způsobu hospodaření v lesích, vysoušení krajiny nebo průmyslovému znečištění. Letos na jaře Lesy hlavního města vysadily do pražských lesů přes 8000 mladých jedlí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *